1. Sidekart
  2. Engelsk

Kan en TV-aksjon gi et nytt liv?

A-magasinet skriver 8. mai om bruken av innsamlede midler fra TV-aksjonen 2002, ”Et nytt liv”. Kristin Stoltenberg tar opp samarbeidet for bekjempelse av tuberkulose i Arkhangelsk. Alle pasienter med multiresistent tuberkulose i Arkhangelsk har nå tilgang på behandling med effektive medisiner. Mange har fått hjelp takket være midlene fra det norske folk og TV-aksjonen 2002.


Atlas-alliansen består av 18 norske organisasjoner med samarbeidsprosjekter i over 20 land. Vi har hatt TV-aksjonen i 1981, 1991 og nå sist i 2002. Hver gang har midlene blitt benyttet over 10 år. Vi har gode erfaringer med langsiktighet og ser at dette gir de beste resultatene.

Trist historie. Allikevel forteller A-magasinet en trist historie. Mange har dødd av tuberkulose, og noen dør fortsatt. Mennesker dør mens bistandssamarbeid pågår. Slik er dessverre den virkeligheten vi jobber med. At liv som kunne vært reddet går tapt er en tragedie, men det er samtidig en av grunnene til at det drives bistandsarbeid.

Hvem har ansvaret? Når en stat vedtar FNs rettighetskonvensjoner gis innbyggerne rettigheter overfor staten. Russiske myndigheter har derfor hovedansvaret for egne innbyggere. Norske myndigheter har ansvar for å bistå eller øve press når stater ikke respekterer menneskerettighetene. Som bistandsaktør har vi en plikt til å bistå der vi har særskilt kompetanse. Og vi driver myndighetspåvirkning for å sørge for at beslutningstakere er seg sitt ansvar bevisst.

Gode resultater. Som A-magasinet nevner i sin artikkel er resultatene i Arkhangelsk så gode at Russland og WHO bruker prosjektet som modell for håndtering av resistent tuberkulose. Men ”Et nytt liv” har også bidratt til at Norges Blindeforbunds samarbeidspartnere har sikret 40.000 øyeoperasjoner siden 2005. Dette har gitt mennesker synet tilbake, eller forhindret blindhet. I Uganda har vi gjennom Norges Handikapforbund (NHF) støttet lokale partnere i påvirkningsarbeid. Landet har i dag flere funksjonshemmede representert i politiske strukturer enn de fleste andre land i verden. Dette er noen av de mange gode resultatene TV-aksjonen 2002 har ført til.

TV-aksjonen - en viktig institusjon. TV-aksjonen er en av Norges viktigste institusjoner relatert til humanitær innsats. Dere som ga penger til ”Et nytt liv” i 2002 skal vite at vi ser at innsatsen forandrer og redder liv. Mennesker som ikke hadde fått delta i samfunnet ellers, blir trukket med. Vi ser mennesker få et nytt liv og vi ser gode bidrag til samfunnsutvikling i mange land.

Takk for innsatsen!



 

Teksten var på trykk i Aftenposten 22.mai 2009.


     Kontaktinformasjon Atlas-alliansen:
      Besøksadresse: Galleriet Oslo, Schweigaardsgate 12, postadresse: Pb. 9218 Grønland, 0134 Oslo
      Telefon: 22174647, faks: 23 16 35 95, e-post: atlas@atlas-alliansen.no
      Foto i heading: Marcus Bleasdale, Torgrim Halvari og Glenna Gordon.