”Positive living workshop” – og andre gode tiltak
Atlas-nytt 4 - 2006
Rask diagnostisering er en utfordring i forhold til tuberkulose. Etter to ukers behandling er man ikke lenger smittefarlig. Neste utfordring er å holde ut den tøffe behandlingen de neste 6-8 månedene. Konsekvensene er alvorlige om man ikke klarer det.I Malawi og Namibia: Camilla Stabell (tekst og foto)
Vi kommer inn i et lite rom uten vinduer. Det tar noen sekunder for øynene å venne seg til mørket. 20-30 mennesker er samlet i det lille rommet. De reiser seg og bryter ut i sang. Sangen handler om tuberkulose og hvordan få bukt med sykdommen.
Hver fredag samler tuberkulosepasienter seg til en ukentlig ”positive living workshop” i det lille ”klubbhuset” til den frivillige organisasjonen Paradiso i Lilongwe i Malawi. Her lærer tuberkulosepasientene hvordan de skal leve på en best mulig måte selv om de er syke og selv om de må gjennom en tøff behandling for kroppen. Ernæring, smittelære og framtiden er temaer som tas opp.
Tuberkulose er et stort problem i Malawi. Særlig er koinfeksjonen mellom hiv og tuberkulose er stor trussel for folkehelsen og et hinder for utvikling. Fire av fem som har tuberkulose i Malawi har også hiv. Tuberkulose er og den største årsaken til dødsfall for hiv-smittede.
Hindre avbrutt behandling
Som tuberkulosepasient må du de første månedene ta hele fjorten store tabletter om
dagen. Deretter reduseres antall tabletter til sju-åtte. Til sammen varer behandlingen i seks til åtte måneder. Bivirkningene er mange. Kløende utslett, kvalme og svimmelhet er noen.
– I begynnelsen føler mange pasienter seg for syke til å ta tablettene, forteller Mara som selv er tidligere tuberkulosepasient og nå leder av Paradiso. Det kan også være for krevende å få tak i dagsrasjonen. I løpet av behandlingen vil du etter hvert føle deg helt frisk. Da vil motivasjonen for å gjennomføre behandlingen dale.
Det er avbrutt behandling som er hovedgrunnen til utvikling av multiresistent tuberkulose, som er mye vanskeligere og behandle og som kan smitte til friske mennesker. Oppfølging av tuberkulosepasienter er derfor en ytterst viktig del av behandlingen. Motivasjonsarbeid og god informasjon må til.
Urteolje mot utslett
Temaet for dagens workshop for tuberkulosepasientene er urteolje. En av bivirkningene av tuberkulosemedisinen er et kraftig og kløende utslett på hele kroppen. De fleste har verken tilgang på gode salver eller råd til å kjøpe dem. Tuberkulosemedisin i Malawi er gratis, men det er ikke salver. Mara forteller hvordan urteoljen lages av den aller billigste oljen man kan få tak i og blandes med lokale urter man kan plukke selv. En kvinne demonstrerer hvordan man knuser urtene og blander det sammen. Oljen kan vare opptil et år og smøres på utslettet.
Mat og medisin
I slumområdet Katutura i Lusaka i Namibia er også tuberkuloseraten høy. Tuberkulosemedisinen er, som i Malawi, gratis. Men det kreves mer enn gratis medisin for at behandlingen skal være vellykket.
Penduka-senteret i Katutura driver et tuberkuloseprogram støttet av LHL. Mange av pasientene er svake og har vanskelig for å bevege seg langt. Derfor er det bygget opp et helt nettverk av små ”stasjoner” hvor frivillige, ofte tidligere tuberkuloserammede, organiserer hver gruppe. Penduka kjører ut med mat fem ganger i uka til bestemt tid. Den frivillige lederen for hver stasjon henter tuberkulosemedisinene, slik at alle kan ta det sammen.
Programmet består av et varmt måltid, deretter tar alle medisinene og så litt frukt til slutt. Medisinen kan få deg til å føle deg ganske dårlig, særlig på tom mage. Kombinasjonen av mat og medisin er det beste for å unngå kvalme og svimmelhet.
Livet etter behandlingen
Tre dager i uka arrangeres det også aktiviteter ved de forskjellige stasjonene; mennene bøyer ståltråd til figurer og kvinnene lager figurer ved hjelp av perler. De får dessuten helseinformasjon.
– Pasientene liker å komme hit, de er veldig ivrige på aktivitetene, sier Martha Hashipala som koordinerer tuberkulosearbeidet.
Kornelius er en av aktivitetstrenerne og lærer bort stålarbeidet.
– Jeg kunne denne håndverkskunsten fra før, så jeg begynte å lære det bort til de andre allerede mens jeg selv var pasient,
forteller Kornelius. – Det er bra for pasientene å lære seg forskjellige aktiviteter, for en dag er de ferdige med behandlingen, og da kan de starte sin egen business. De fleste tidligere tuberkulosepasientene er nå i arbeid, kan Kornelius fortelle.
Tuberkulose er en fattigdomssykdom
1,7 milliarder mennesker er smittet av tuberkulose, og ca åtte millioner utvikler sykdommen hvert år (WHO). Tuberkulose er en fattigdomssykdom. Sykdommen henger nært sammen med svekket immunforsvar, dårlig ernæring, trange boforhold, tilgang på rent vann etc. Kampen mot tuberkulose er en viktig del av arbeidet med å bekjempe fattigdom i verden.
FNs Tusenårsmål nr. 6:
|
Artikkelen sto i Atlas-nytt nr. 4 2006
Les pdf-utgaven av Atlas-nytt nr. 4 2006
Abonnement på Atlas-nytt er gratis! Oppgi navn og adresse til Camilla Stabell på e-post camilla.stabell@atlas-alliansen.no.








