1. Sidekart
  2. Engelsk

Bistandsbudsjettet 2012 – betyr økt bevilgning også bedre inkludering av funksjonshemmede?

I bistandsbudsjettet for 2012 gis det økt bevilgning til norsk utviklingssamarbeid. Hvilke føringer Regjeringen legger på bruk av bistandsmidlene, er likevel det som er mest interessant ved budsjettet. Atlas-alliansen ser med glede at Regjeringen er opptatt av å sikre marginaliserte gruppers rettigheter, men det legges ikke opp til et særskilt fokus på verdens største minoritet; mennesker med nedsatt funksjonsevne.

Statsbudsjettet er for første gang på over tusen milliarder kroner. Bistand og norsk utviklingssamarbeid er bevilget 27,8 milliarder kroner i 2012. Bevilgningen til sivilsamfunn og frivillige organisasjoner er også foreslått økt. Atlas-alliansen ser positivt på denne økningen, samtidig som vi stiller spørsmål ved hvorvidt det utgjør en reell økning.

Vi leser at Regjeringen ønsker å styrke fokus på marginaliserte grupper, herunder funksjonshemmede i satsningen på utdanning for alle. Riktignok nevnes funksjonshemmede barn som den gruppen barn hvor så mange som 90% ikke får skolegang i fattige land. Vår største bekymring er imidlertid at dette faktum fører til en særskilt strategisk innsats i 2012 som skal bidra til økt skolegang og utdanning for funksjonshemmede barn. Atlas-alliansen savner derfor fortsatt inkluderingen av funksjonshemmede i flere av regjeringens prioriteringer.

Når Regjeringen viser at de ønsker å satse mer på menneskerettighetspolitikk, bør de også ha en mer tydelig inkludering av funksjonshemmede og tørre å prioritere arbeid for å hindre diskriminering. Med tanke på at Norge står foran en ratifisering av FN konvensjonen for rettighetene til mennesker med nedsatt funksjonsevne, er det skuffende at budsjettet ikke legger opp til en tydelig satsning på denne gruppen mennesker.

Et annet område som er viet større oppmerksomhet i dette budsjettet er forebygging av naturkatastrofer. Mennesker med funksjonsnedsettelser er spesielt sårbare under katastrofer og kriser, samtidig er de ofte ignorert og ekskludert på alle nivåer av forebygging ved katastrofer. Atlas-alliansen synes derfor det er bekymringsverdig at funksjonshemmede ikke nevnes i forebyggingsarbeidet. Norge gjør en stor innsats i forbindelse med humanitær nedrustning, og Atlas-alliansen synes det er positivt at dette også vil ha et sterkt fokus i 2012. Erfaringene fra dette arbeidet når det gjelder støtte til de som rammes, kunne med fordel vært inkludert i Regjeringens plan for katastrofeberedskap

Atlas-alliansen gjør stadig en innsats for ratifisering av FN-konvensjonen om rettighetene til mennesker med nedsatt funksjonsevne. Ved å ratifisere forplikter Norge seg blant annet til å inkludere funksjonshemmede i all norsk utviklingssamarbeid. Vi ser med glede at BLD nevner eksplisitt i sitt budsjett at de ønsker å følge opp arbeidet i FN om rettighetene til funksjonshemmede. BLD vil videre stille ressurser til disposisjon for arbeidet til FNs spesialrapportør på dette området, noe vi ser på som en helt nødvendig prioritering. Når det gjelder en eventuell ratifisering av FN-konvensjonen understreker Regjeringen at det først vil skje etter en ikrafttredelse av vergemålsloven. Dette ser ikke Regjeringen for seg at vil finne sted før i 2013. Dette betyr at ratifisering av FN-konvensjonen stadig utsettes. Atlas-alliansen vil derfor fortsette vår innsats med å få fortgang i prosessen mot ratifisering og krever at Norge tar ansvar. 

 

Mer informasjon: 

 
 
Publisert 10.10.2011

     Kontaktinformasjon Atlas-alliansen:
      Besøksadresse: Galleriet Oslo, Schweigaardsgate 12, postadresse: Pb. 9218 Grønland, 0134 Oslo
      Telefon: 22174647, faks: 23 16 35 95, e-post: atlas@atlas-alliansen.no
      Foto i heading: Marcus Bleasdale, Torgrim Halvari og Glenna Gordon.